Czy krew pępowinowa może być skuteczna w leczeniu neuroblastomy?

Czas czytania: 5 minut

Neuroblastoma, inaczej nerwiak zarodkowy, to najczęściej występujący nowotwór w okresie niemowlęcym. Zazwyczaj poprawnie diagnozowany jest u dzieci, które mają około 2 lata. Niestety często jest trudny do leczenia.

Choroba nieznacznie częściej dotyka chłopców niż dziewczynki, a w Polsce stwierdza się około 70 jej przypadków rocznie. Bezpośrednia przyczyna powstawania choroby nie jest dostatecznie znana.

Wiadomo, że neuroblastoma jest guzem litym, czyli masą, która wywodzi się z części współczulnego układu nerwowego. Nowotwór rozwija się zwykle w jamie brzusznej lub tkance nerwowej wzdłuż rdzenia kręgowego, szyi, klatki piersiowej, miednicy lub kości.

Sposoby leczenia uzależnione są od stopnia zaawansowania choroby. Chirurgiczne usunięcie guza zazwyczaj ogranicza się do wczesnego stadium choroby, a chemioterapia oraz radioterapia w bardziej zaawansowanym. Obiecujące efekty daje również eksperymentalna immunoterapia.

 Nerwiak zarodkowy jest jednym z wielu nowotworów, gdzie można także zastosować leczenie autologicznym przeszczepem komórek macierzystych. Jedno z badań wykazało, że tam, gdzie jest to możliwe, komórki macierzyste krwi pępowinowej powinny być preferowaną opcją wobec komórek macierzystych krwi obwodowej. Dzieje się tak dlatego, że w niektórych przypadkach, liczba komórek pozyskiwana z krwi obwodowej jest niewystarczająca do przeszczepu. Ponadto zaobserwowano, że pobieranie komórek macierzystych z krwi obwodowej szczególnie u małych pacjentów wywołuje znaczny dyskomfort.

 Wobec tego ci, którzy mają przechowywaną krew pępowinową, intensywne leczenie mogą rozpocząć natychmiast, nie tylko bez konieczności pozyskiwania komórek z krwi obwodowej, ale także eliminując długotrwały proces poszukania odpowiedniego dawcy. Obecnie prowadzi się ponad 100 badań klinicznych dotyczących zastosowania komórek macierzystych i komórek pozyskanych z krwi pępowinowej w leczeniu tej choroby, dając nadzieję na skuteczną walkę z nerwiakiem zarodkowym.

Więcej na ten temat:

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/18040845/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/1357627/

https://www.nature.com/articles/bmt2012146

https://www.frontiersin.org/articles/10.3389/fnmol.2019.00131/full

https://clinicaltrials.gov/ct2/results?term=stem+cell+neuroblastoma&Search=Search

Zapraszamy do kontaktu z naszym konsultantem tel. 800 804 204

  • Data wpisu: 23 lutego 2021

Krok 1
Wybierz swój pakiet

Pakiety podstawowe

Oferta dodatkowa

Krok 2
Podaj swoje dane

Wstecz

Podsumowanie

  • Opłata wstępna: 0
  • Opłata podstawowa 0
  • Opłata roczna 0
Ciąża mnoga

Całkowity koszt

0

Pierwszy rok

0

Kolejne lata