Dieta matki może wpływać na wybory żywieniowe dziecka w pierwszych latach życia

Czas czytania: 5 min

Dieta matki ma wyjątkowe działanie zarówno na rozwijający się płód, jak i zdrowie dziecka po porodzie. Aktualne doniesienia wskazują, że jakość diety kobiety ciężarnej może decydować o przyszłych wyborach żywieniowych dziecka.

Naukowcy ze szpitala w Dublinie zbadali związek jakości diety kobiet w czasie ciąży z cechami apetytywnymi dziecka. Cechy apetytywne zostały zinterpretowane jako popędowe zachowania związane m.in. z odżywianiem lub preferencjami żywieniowymi. Przykładem jest sposób reagowania na jedzenie, odczuwanie przyjemności z jedzenia, przejadanie się pod wpływem emocji, ciągła ochota na słodkie napoje, niedojadanie emocjonalne, nazbyt powolne jedzenie czy odmawianie spożycia nowych produktów.

Jak wpływa dieta matki na upodobania żywieniowe dziecka?

Kubki smakowe dziecka tworzą się już na wczesnym etapie ciąży. Uważa się jednak, że dopiero w trzecim trymestrze są w pełni zdolne do przekazywania informacji smakowych. Badania sugerują, że preferencje żywieniowe dziecka budowane się poprzez kontakt z płynem owodniowym matki w czasie ciąży. Narażenie płodu na dietę bogatą w tłuszcze i cukier, a także ubogą w warzywa i owoce może mieć wpływ na odczuwanie przez dziecko głodu czy sytości. Pięcioletniej obserwacji poddano 306 matek z dziećmi. Dietę matki oceniano na podstawie spożycia warzyw, owoców, błonnika, orzechów, soi, stosunku białego mięsa do czerwonego, wielonienasyconych kwasów tłuszczowych do nasyconych kwasów tłuszczowych, a także zawartości kwasu foliowego, wapnia i żelaza.

Badacze odnotowali związek między spożyciem napojów słodzonych w 1. i 2. trymestrze ciąży, a chęcią częstego sięgania po tego typu napoje u 5-latków. Kobiety z najgorszą jakością diety były młodsze, a ich BMI było wyższe zarówno podczas pierwszej wizyty, jak i po pięciu latach obserwacji. Chociaż badania nie wykazały jednoznacznej korelacji pomiędzy jakością diety matki, a pozostałymi badanymi zachowaniami żywieniowymi dziecka, to wiemy, że promowanie wysokiej jakości diety szczególnie na wczesnym i środkowym etapie ciąży jest niezbędne.

Prawidłowa dieta przyszłej mamy to pierwszy krok do rozwoju zdrowych nawyków żywieniowych u potomstwa.

Bibliografia:

Delahunt, A., Conway, M. C., Callaghan, S. L., et al. (2022). Maternal Dietary Quality During Pregnancy and Child Appetitive Traits At 5-Years-Old: Findings from The ROLO Longitudinal Birth Cohort Study. Appetite. doi:10.1016/j.appet.2022.106291.

  • Data wpisu: 18 października 2022

Krok 1
Wybierz swój pakiet

Pakiety podstawowe

Oferta dodatkowa

Krok 2
Podaj swoje dane

Wstecz

Podsumowanie

  • Opłata początkowa 0
  • Opłata roczna 0
Ciąża mnoga

Całkowity koszt

0

Pierwszy rok

0

Kolejne lata