Wiele źródeł pozyskiwania komórek macierzystych – co mogą wybrać rodzice?

Czas czytania: 5 minut

W obecnych czasach intensywnego rozwoju technologii medycznych i coraz większego zainteresowania komórkami macierzystymi pojawia się rosnąca liczba informacji na temat możliwych lub potencjalnie możliwych sposobów ich odzyskiwania.

Najczęściej, w prasie specjalistycznej oraz środkach masowego przekazu, wskazuje się na następujące źródła pozyskiwania komórek macierzystych:

  • szpik kostny, którego pobranie jest zabiegiem na tyle inwazyjnym, że nie zawsze stan zdrowia osoby potrzebujących własnych komórek macierzystych na to pozwala;
  • tkanka tłuszczowa, której człowiek jednak może mieć ograniczone ilości, a samo pobranie wymaga kwalifikacji medycznej, jest zabiegiem chirurgicznym a pobrany materiał ma ograniczone zastosowania.
  • zęby mleczne dzieci, których zbieranie i dostarczanie do banków komórek macierzystych jest czasochłonne i wymaga systematyczności, a w Polsce nie ma jeszcze ośrodków świadczących usługę odzyskiwania z nich komórek macierzystych;
  • komórki macierzyste odzyskiwane z krwi pępowinowej, która w wypadku niewykorzystania stanie się odpadem medycznym. Ze wszystkich omawianych możliwości, jest to najprostszy i najbardziej zgodny z naturą sposób odzyskania komórek macierzystych. Jest zarazem zupełnie nieinwazyjny ze względu na sposób pobrania, satysfakcjonujący jeśli chodzi o odzysk komórek macierzystych, pozwalający na pobranie i przygotowanie materiału zanim człowiek będzie w sytuacji potrzeby podania, a tym samym w naszej ocenie najbardziej racjonalny.

Chętnie informujemy Państwa o wszelkich nowościach medycznych związanych z komórkami macierzystymi, dlatego zapraszamy do obejrzenia materiału na temat odzyskiwania komórek z zębów mlecznych. Jednak zwracamy uwagę wszystkich przyszłych rodziców, że w trosce o przyszłość i zdrowie dziecka warto wybierać sprawdzone i dostępne rozwiązania, takie jak zdeponowanie komórek macierzystych odzyskanych z krwi pępowinowej nowo narodzonego dziecka.

Materiał TVN24:

  • Data wpisu: 12 września 2016

Krok 1
Wybierz swój pakiet

Pakiety podstawowe

Oferta dodatkowa

Krok 2
Podaj swoje dane

Wstecz

Podsumowanie

  • Opłata początkowa 0
  • Opłata roczna 0
Ciąża mnoga

Całkowity koszt

0

Pierwszy rok

0

Kolejne lata