Co wpływa na jakość snu kobiety ciężarnej?

Czas czytania: 5 minut

To, kiedy jesz, może wpłynąć na jakość snu w czasie ciąży.

Chronoodżywianie czy też chronodieta oznacza komponowanie posiłków zgodnie z porą dnia. Dobrze znamy zależność między porą spożywania posiłków a rytmem dobowym organizmu.

Najnowsze badania przeprowadzone na Uniwersytecie UCSI w Malezji dotyczą zależności pomiędzy odżywianiem zgodnie z rytmem dnia a jakością snu i syntezą melatoniny podczas ciąży.

Melatonina to hormon, który reguluje rytm dobowy snu i czuwania. W ciągu dnia jej produkcja jest zwykle znikoma, a wzrasta wieczorem, co ułatwia zasypianie. Sen to podstawa dla prawidłowego rozwoju dziecka oraz stworzenia optymalnych warunków do funkcjonowania przyszłej matki.

W ramach badania naukowcy przeanalizowali liczbę i czas posiłków oraz przerwy między posiłkami u 114 kobiet, które po raz pierwszy zaszły w ciążę. Badacze odkryli, że kobiety, które pomijały niektóre posiłki lub spożywały mniejsze ilości tłuszczu na kolację w porównaniu ze śniadaniem i obiadem, częściej doświadczały gorszej jakości snu. Badanie miało na celu identyfikację elementów związanych z odżywianiem, które mogą mieć wpływ na jakość snu kobiety ciężarnej.

Warto podkreślić, jakich pokarmów zdecydowanie unikać przed snem. Są to: posiłki o dużych objętościach, ciężkostrawne i tłuste (fast foody, produkty smażone), pikantne, zawierające kofeinę, kakao, napoje słodkie i gazowane.

Co wspomaga dobry sen?

  • Zbilansowana kolacja bogata w dobrej jakości węglowodany może przyspieszyć zasypianie.
  • Produkty bogate w tryptofan (mleko, jaja, indyk, tofu, banany, wiśnie, pestki dyni, płatki owsiane) ułatwiają zasypianie.
  • Warto zwrócić uwagę na zawartość magnezu w diecie – niedobór tego pierwiastka prowadzi do problemów ze snem. Dobrym źródłem magnezu są produkty pełnoziarniste, kasza gryczana, pestki dyni, rośliny strączkowe, orzechy. Magnez jest składnikiem suplementów polecanych dla kobiet w ciąży.

Dobrym przykładem wieczornego posiłku jest domowy burger na ciemnym pieczywie z roślinnym kotletem z soczewicy, kaszy jaglanej, mielonymi pestkami dyni z dodatkiem warzyw.

Autor tekstu: dr n. o zdr. Katarzyna Różycka – Dietetyk Kliniczny

Źródło: https://nutrition.org/the-latest-science-on-staying-healthy-during-pregnancy/

  • Data wpisu: 10 grudnia 2021

Krok 1
Wybierz swój pakiet

Pakiety podstawowe

Oferta dodatkowa

Krok 2
Podaj swoje dane

Wstecz

Podsumowanie

  • Opłata początkowa 0
  • Opłata roczna 0
Ciąża mnoga

Całkowity koszt

0

Pierwszy rok

0

Kolejne lata