To, co zjada matka karmiąca, może kształtować profil oligosacharydów – węglowodanów obecnych w mleku. Modyfikacja składu węglowodanów, które są pożywieniem dla prozdrowotnych drobnoustrojów, zmienia funkcjonalne zdolności mikrobiomu mleka. Oligosacharydy nie są trawione przez niemowlęta, ale są cennym źródłem energii dla bakterii.
Odkrycie to może mieć wpływ na zdrowie i rozwój dziecka, w tym na utrzymanie integralności jelit i profilaktykę chorób dietozależnych. Dodatkowo sugeruje się, że korzyści zdrowotne odnosi nie tylko dziecko, ale również matka. Przykładem jest wzrost pożytecznych bakterii i wyparcie drobnoustrojów wywołujących zapalenie sutka podczas karmienia. Jednak jak podkreślają naukowcy, nie poznano jeszcze dokładnych mechanizmów tego zjawiska.
Z innych badań natomiast wiemy, że jednym z najbardziej promowanych sposobów odżywiania jest dieta śródziemnomorska. Polega ona na zjadaniu niskoprzetworzonych produktów. Dieta jest szczególnie bogata w warzywa, owoce, produkty pełnoziarniste, rośliny strączkowe, tłuste ryby i zdrowe oleje roślinne.
Źródło: Maxim D. Seferovic, Mahmoud Mohammad, Ryan M. Pace, Melinda Engevik, James Versalovic, Lars Bode, Morey Haymond, Kjersti M. Aagaard. Maternal diet alters human milk oligosaccharide composition with implications for the milk metagenome. Scientific Reports, 2020; 10 (1) DOI: 10.1038/s41598-020-79022-6
Podsumowanie
Całkowity koszt
0 zł
0 zł
Wypełnij formularz a my skontaktujemy się z Tobą!