Dieta śródziemnomorska polecana dla kobiet w ciąży szczególnie z grupy wysokiego ryzyka stanu przedrzucawkowego

Czas czytania: 5 minut

Rysunek kobiety w ciąży oraz zdrowego jedzenia

Dobrze znana z ochronnego działania na serce dieta śródziemnomorska może również być korzystna dla kobiet w ciąży. Charakteryzujący się podwyższonym ciśnieniem krwi oraz białkomoczem stan przedrzucawkowy jest stanem zagrażającym życiu przyszłej matki, a także płodu.

Z uwagi na duże obciążenie dla zdrowia publicznego, istnieje potrzeba zidentyfikowania modyfikowalnych czynników, które mogą zapobiegać stanom przedrzucawkowym. Mimo wielu lat badań trudno jednoznacznie określić, co jest przyczyną tego stanu, a co za tym idzie, trudno przewidzieć wystąpienie objawów.

W grupie wysokiego ryzyka są kobiety chorujące na nadciśnienie, z nadciśnieniem stwierdzonym w obecnej ciąży, z przewlekłą chorobą nerek, z chorobami z autoagresji oraz z cukrzycą typu 1 i 2. Wiadomo, że stan przedrzucawkowy zwiększa ryzyko rozwoju chorób sercowo-naczyniowych oraz zawału serca i udaru mózgu u tych kobiet, dlatego warto podjąć działania profilaktyczne.

Autorzy badania opierali się na doniesieniach o korzystnym działaniu diety śródziemnomorskiej na funkcjonowanie naczyń krwionośnych oraz na jej wysokim potencjale antyoksydacyjnym. Badanie zostało przeprowadzone z udziałem ponad 8500 uczestniczek z okolic Bostonu.  Wykazano, że ryzyko stanu przedrzucawkowego było o 22% niższe wśród kobiet, które ściśle przestrzegały diety śródziemnomorskiej w okresie ciąży. Okazuje się, że największe korzyści z zastosowania diety mogą odnieść czarnoskóre kobiety.  Naukowcy planują kontynuować badania, aby sprawdzić wpływ kolejnych elementów stylu życia.

Co zatem jeść, aby uzyskać korzyści z diety śródziemnomorskiej?

Przede wszystkim należy skupić się na produktach niskoprzetworzonych. Dieta powinna być bogata w warzywa, owoce, tłuste ryby, produkty pełnoziarniste, rośliny strączkowe i zdrowe tłuszcze, takie jak oliwa z oliwek. Dieta śródziemnomorska obfituje w kwasy omega-3, antyoksydanty, błonnik pokarmowy, witaminy E, A, C, związki mineralne, a także cenne polifenole i karotenoidy.

Przykładowy jadłospis:

  • śniadanie: owsianka z malinami i orzechami włoskimi na napoju roślinnym
  • II śniadanie: sałatka grecka
  • obiad: pieczony w ziołach bakłażan z pomidorami i ciecierzycą
  • kolacja: sałatka z pieczonym łososiem, rukolą, ogórkiem i awokado

Źródło: https://www.ahajournals.org/doi/10.1161/JAHA.121.022589

  • Data wpisu: 20 września 2022

Krok 1
Wybierz swój pakiet

Pakiety podstawowe

Oferta dodatkowa

Krok 2
Podaj swoje dane

Wstecz

Podsumowanie

  • Opłata początkowa 0
  • Opłata roczna 0
Ciąża mnoga

Całkowity koszt

0

Pierwszy rok

0

Kolejne lata