Wykorzystanie komórek macierzystych z krwi pępowinowej w leczeniu COVID-19

Czas czytania: 5 minut

Jednym z objawów choroby wywoływanej przez wirus SARS-CoV-2 jest ciężkie zapalenie płuc przebiegające pod postacią ARDS- zespołu ostrej niewydolności oddechowej. Z tego też powodu leczenie chorych w ciężkim stanie jest bardzo trudne, a naukowcy cały czas poszukują skutecznego sposobu walki z poważnymi objawami COVID-19

Do symptomów COVID-19 należą między innymi duszność, kaszel, bóle mięśni, gorączka czy utrata węchu i smaku. Najnowsze doniesienia mówią jednak o niespecyficzności objawów, które mogą różnić się między pacjentami. Dzięki możliwościom immunoregulacyjnym i różnicowania się komórek macierzystych wysnuto podejrzenie, że mogą one okazać się skuteczne w leczeniu objawów SARS-CoV-2 u pacjentów. Jeszcze przed rozpoczęciem pandemii ukazały się wyniki badań mówiących o obiecujących efektach terapeutycznych komórek macierzystych w leczeniu zarówno ostrej niewydolności oddechowej, jak i sepsy.

Dotychczasowe leczenie COVID-19

Dotychczasowe dane mówią o cięższym przebiegu i większej śmiertelności wśród osób starszych i osób z przewlekłymi chorobami takimi jak nadciśnienie tętnicze, otyłość czy choroby układu oddechowego np. POChP (przewlekła obturacyjna choroba płuc) i astma. Nadal nie ma żadnych jednoznacznych rekomendacji co do polecanego i skutecznego leczenia przeciwwirusowego, a badania nad szczepionką na COVID-19 trwają. Obecnie są proponowane różne sposoby leczenia takie jak leki przeciwwirusowe, antybiotyki czy glikokortykosteroidy. Doniesienia z całego świata świadczą o tym, że leczenie to nie u wszystkich jest skuteczne i ciężko zaproponować jedną drogę dla wszystkich chorych, szczególnie tych z ciężkimi objawami.

Nowe możliwości leczenia

Badania naukowe donoszą, że komórki macierzyste są bezpieczne i skuteczne w terapii przeciwwirusowej w ciężkich zapaleniach płuc i ARDS. Opisane są przypadki osób chorych na COVID-19, będących w ciężkim stanie i leczonych komórkami macierzystymi. Dotychczasowe wyniki tych prac donoszą o poprawie stanu zdrowia tych chorych. Należy jednak mieć na uwadze, że jest to terapia eksperymentalna i wymaga zgody odpowiednich instytucji. Jeśli stan pacjenta jest poważny, a dostępne metody nie przynoszą oczekiwanych skutków, proponowanie nowych metod może być dla chorych ostatnią deską ratunku. Komórki macierzyste mogą pochodzić z tkanki tłuszczowej, wątroby, miazgi zębowej, ale także z krwi pępowinowej.

Jakie szanse niosą za sobą komórki macierzyste?

Komórki macierzyste mają wiele mechanizmów mogących prowadzić do naprawy uszkodzeń w płucach. Jest to wyjątkowa populacja komórek, które mają różnorakie działanie- immunomodulacyjne, przeciwzapalne oraz naprawcze. Zmniejszają one bowiem, występującą między innymi przy ciężkim przebiegu zakażenia SARS-CoV-2, burzę cytokin.

U chorych z ciężkimi objawami COVID-19 poziom IL-6 jest znacząco wyższy niż u osób chorujących łagodnie. Interleukina 6 jest jedną z cząsteczek sygnałowych produkowanych przez komórki układu odpornościowego podczas w przebiegu zapalenia toczącego się w organizmie. Wykazano, że komórki macierzyste mogą hamować produkcję IL-6, a tym samym zmniejszać ciężkie objawy wywoływane przez SARS-CoV-2. W dotychczasowych badaniach wykazano, że po dożylnym wlewie komórek macierzystych może dochodzić do neowaskularyzacji (tworzenie nowych naczyń), a także mogą one zapobiegać zwłóknieniu płuc. Komórki macierzyste osiągają swoją funkcję naprawczą, dzięki różnym cytokinom takim jak czynnik wzrostu keratynocytów (KGF). Udowodniono, że łagodzi on ostre uszkodzenie płuc i może odgrywać terapeutyczną rolę w ARDS.

Okazuje się, że komórki macierzyste mogą być skutecznym leczeniem nie tylko w przypadku chorób nowotworowych, ale też są nadzieją dla osób najciężej przechodzących COVID-19. Kolejne badania naukowe mają na celu poznanie dokładnego mechanizmu działania i oceny skuteczności komórek macierzystych w walce z SARS-CoV-2. Jest to jeden z wielu powodów, dla których warto pobierać i przechowywać komórki macierzyste z krwi pępowinowej, będące również przydatne dla pozostałych członków rodziny dziecka.

Bibliografia:

1. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25465643/
2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7362822/?fbclid=IwAR1hSEshuLmw5JQyo92NAmULmC85SaP8OOqeIu3s7HrdeQsznIC_FJIfBqo
3. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7522503/

  • Data wpisu: 4 listopada 2020

Krok 1
Wybierz swój pakiet

Pakiety podstawowe

Oferta dodatkowa

Krok 2
Podaj swoje dane

Wstecz

Podsumowanie

  • Opłata początkowa 0
  • Opłata roczna 0
Ciąża mnoga

Całkowity koszt

0

Pierwszy rok

0

Kolejne lata