Wyleczenie zakażenia wirusem HIV dzięki przeszczepowi komórek macierzystych z krwi pępowinowej!

Czas czytania: 1 minuta

Jednostka ilustrująca wirusa

Podczas konferencji online na temat retrowirusów i zakażeń oportunistycznych (CROI), specjaliści z International Maternal Pediatric Adolescent AIDS Clinical Trials Network poinformowali, że udało się wyleczyć trzecią osobę zakażoną wirusem HIV.

Wyleczona Kobieta od dziesięciu lat zażywała leki antyretrowirusowe, które pozwalają zahamować rozwój wirusa HIV, ale nie leczą go całkowicie – kontynuowanie terapii konieczne jest przez całe życie pacjenta.

Wyleczenie nastąpiło jednak po przeszczepieniu kobiecie komórek macierzystych z krwi pępowinowej zawierających mutację CCR5!

U Amerykanki wykryto ostrą białaczkę szpikową (AML), przy której leczeniu konieczne jest wykonanie przeszczepu szpiku kostnego.

Pomocne w tej kwestii okazały się komórki krwi pępowinowej, które nie muszą być idealnie dobrane pod względem zgodności tkankowej!

Dzięki komórkom z krwi pępowinowej Amerykanka została wyleczona i przestała zażywać leki antyretrowirusowe, a wyniki pokazują, że wirusa HIV nie ma już w jej organizmie.

Źródło:

  • Data wpisu: 18 lutego 2022

Krok 1
Wybierz swój pakiet

Pakiety podstawowe

Oferta dodatkowa

Krok 2
Podaj swoje dane

Wstecz

Podsumowanie

  • Opłata początkowa 0
  • Opłata roczna 0
Ciąża mnoga

Całkowity koszt

0

Pierwszy rok

0

Kolejne lata