Jak radzić sobie z nudnościami w ciąży?

Czas czytania: 5 minut

Ciąża to wyjątkowy czas w życiu każdej kobiety, pełen radości i oczekiwania. Niestety duży odsetek przyszłych mam musi stawiać czoła trudnościom, jakimi są nudności ciążowe. Te nieprzyjemne odczucia wpływają na komfort oraz jakość życia.

Istnieją jednak sprawdzone sposoby, by złagodzić wpływ tych dolegliwości na codzienne funkcjonowanie. Jednym z kluczowych aspektów jest zdrowe odżywianie.

Poniżej przedstawimy kilka praktycznych porad, które pomogą przyszłym mamom poradzić sobie z nudnościami m.in. poprzez właściwe wybory żywieniowe.

 1. Spożywaj mniejsze porcje posiłków: dziel swoje posiłki na mniejsze porcje, spożywane częściej w ciągu dnia. Pomoże Ci to utrzymać równowagę poziomu cukru we krwi i nieco złagodzi uczucie nudności.
 2. Unikaj „pustych” kalorii: staraj się wybierać żywność bogatą w pełnowartościowe składniki odżywcze, witaminy oraz minerały, takie jak np.: warzywa, owoce, białko, pełnoziarniste produkty zbożowe i zdrowe tłuszcze. Unikaj natomiast przetworzonej żywności, która może pogorszyć nudności.
 3. Ogranicz tłuste i ciężkostrawne potrawy: potrawy ze zbyt dużą ilością tłuszczu mogą wywołać uczucie ciężkości i pogorszyć nudności. Staraj się więc wybierać lekkie i łatwostrawne dania.
 4. Unikaj smaków i zapachów niektórych potraw: bardzo często to właśnie zapachy mogą nasilać nudności. Jeśli czujesz, że jakieś zapachy potraw lub napojów wydają się problematyczne, staraj się ich unikać.
 5. Unikaj uczucia głodu: nie pozwól, aby Twój żołądek był całkowicie pusty. Głód zwiększa uczucie nudności. Podczas intensywnych dni przygotuj odpowiednio wcześniej szybkie i zdrowe przekąski, takie jak: orzechy, jogurt naturalny, owoce lub marchewki, po które możesz z łatwością sięgnąć.
 6. Pij dużo wody: dbaj o odpowiednią hydratację. Pij regularnie, małe ilości wody przez cały dzień. Niedostateczne nawodnienie może nasilić występowanie nudności.
 7. Unikaj napojów gazowanych i słodzonych: zarówno napoje gazowane, jak i te zawierające dużą ilość cukru, mogą nasilać uczucie dyskomfortu. Dbając o odpowiednie nawodnienie staraj się wybierać wodę mineralną, napoje izotoniczne lub świeżo wyciskane soki.
 8. Unikaj picia kawy na czczo: kofeina na pusty żołądek nasila wydzielanie kwasu solnego, a jego nadmiar drażni błonę śluzową żołądka i stymuluje cofanie się treści pokarmowej do gardła. Jeśli pijesz kawę, zawsze wypijaj ją po lekkim śniadaniu.
 9. Sięgaj po ziołowe herbatki i imbir: duży odsetek przyszłych mam odczuwa ulgę od nudności po spożyciu herbatki z mięty pieprzowej, rumianku lub melisy. Imbir również znany jest ze swoich właściwości łagodzących. Dodaj kawałek świeżego imbiru do herbaty lub przygotuj napój z imbirem. Pamiętaj jednak, aby zawsze przed wprowadzaniem nowych produktów skonsultować się ze swoim lekarzem.
 10. Dbaj o relaksację: stres również może bardzo mocno wpływać na nasilenie nudności. Staraj się więc jak najczęściej znajdować czas na relaksację, medytację lub praktyki oddechowe, które pomagają obniżyć poziom stresu.

Nudności ciążowe bywają bardzo uciążliwe, ale zastosowanie odpowiednich strategii żywieniowych i nawyków może pomóc złagodzić te objawy. Należy pamiętać, że każda kobieta oraz każda ciąża są inne, więc warto eksperymentować, aby znaleźć najlepsze sposoby łagodzenia własnych dolegliwości. Jeśli jednak nudności są bardzo uciążliwe i regularne, zawsze warto zasięgnąć porady lekarza prowadzącego, aby upewnić się, że wszystko jest w porządku zarówno z przyszłą mamą, jak i z maleństwem.

 • Data wpisu: 19 grudnia 2023

Krok 1
Wybierz swój pakiet

Pakiety podstawowe

Oferta dodatkowa

Krok 2
Podaj swoje dane

Wstecz

Podsumowanie

 • Opłata początkowa 0
 • Opłata roczna 0
Ciąża mnoga

Całkowity koszt

0

Pierwszy rok

0

Kolejne lata