Komórki uzyskane z krwi pępowinowej skutecznie leczą nowotwór!

Czas czytania: 5 minut

„Niedojrzałe komórki odpornościowe zawarte w krwi pępowinowej niszczą komórki nowotworowe skuteczniej niż te dojrzałe” – poinformowało międzynarodowe pismo „Blood”.

Komórki macierzyste podawane są – między innymi – pacjentom, u których w wyniku chemioterapii doszło do zniszczenia zdrowych białych krwinek. To działanie mające na celu przywrócenie fizjologicznego składu krwi. Dodatkowo zwiększenie liczby nowych, zdrowych limfocytów, może skutkować niszczeniem nieprawidłowych komórek, które przetrwały chemię. 

W przeszczepach krwiotwórczych mnożna stosować zarówno dojrzałe komórki macierzyste pobrane ze szpiku dorosłej osoby jak i z krwi pępowinowej pobranej podczas porodu. Wykorzystanie tych ostatnich minimalizuje ryzyko odrzucenia.

Co więcej, badania przeprowadzone na myszach przez zespół lekarzy z  Great Ormond Street Hospital for Children w Londynie wykazały, że krwinki białe pochodzące z krwi pępowinowej zwalczały chłoniaka podczas gdy po przeszczepieniu komórek uzyskanych ze szpiku, guzy nadal rosły! 

Dr Veys uzasadnia to przypuszczeniem, że komórki macierzyste z krwi pępowinowej mają specyficzne i unikalne właściwości, przystosowane do ochrony rosnącego płodu.

Pełna treść artykułu dostępna jest na stronie PAP

  • Data wpisu: 14 października 2016

Krok 1
Wybierz swój pakiet

Pakiety podstawowe

Oferta dodatkowa

Krok 2
Podaj swoje dane

Wstecz

Podsumowanie

  • Opłata początkowa 0
  • Opłata roczna 0
Ciąża mnoga

Całkowity koszt

0

Pierwszy rok

0

Kolejne lata