Zespół żyły głównej dolnej w ciąży

Czas czytania: 5 minut

Kobieta w ciąży leżąca w pozycji bocznej na łóżku

Żyła główna dolna przebiega po prawej stronie kręgosłupa. Odprowadza krew z dolnej części ciała i transportuje ją do serca (do prawego przedsionka).

Zespół żyły głównej dolnej w ciąży – co to takiego?

W czasie ciąży, rosnąca macica może uciskać tę żyłę, kiedy kobieta leży na plecach. Czasem ten ucisk może być tak duży, że będzie zmniejszał odpływ krwi i powodował niedotlenienie. Co może objawiać się zawrotami głowy, przyspieszeniem czynności serca oraz bladością lub sinicą skóry.

U płodu zaś zespół żyły głównej dolnej objawia się nieprawidłową, przyspieszoną lub zwolnioną czynnością serca i może prowadzić do jego niedotlenienia.

Zespół żyły głównej dolnej w ciąży – jak sobie z nim radzić?

W przypadku pojawienia się duszności w czasie leżenia na plecach, należy zmienić pozycję na leżenie na lewym boku – dzięki temu żyła główna dolna zostanie odciążona, a objawy powinny ustąpić.

Leżenie na lewym boku w ciąży będzie tym preferowanym sposobem w przypadku pojawienia się wyżej wymienionych dolegliwości. Jednak nie jest to jednoznaczne z tym, że jest to jedyny, słuszny sposób spania.

Jeśli kobieta w ciąży nie odczuwa żadnych dolegliwości, może leżeć na prawym i lewym boku oraz na plecach. 

Spanie przez cały okres ciąży tylko na lewym boku, może znacząco przeciążyć lewy staw biodrowy oraz spowodować asymetrie w ciele kobiety ciężarnej.

Ważny jest zdrowy rozsądek i słuchanie własnego ciała. Oczywiście wszelkie wątpliwości, należy konsultować ze specjalistą prowadzącym ciążę.

  • Data wpisu: 15 czerwca 2023

Krok 1
Wybierz swój pakiet

Pakiety podstawowe

Oferta dodatkowa

Krok 2
Podaj swoje dane

Wstecz

Podsumowanie

  • Opłata początkowa 0
  • Opłata roczna 0
Ciąża mnoga

Całkowity koszt

0

Pierwszy rok

0

Kolejne lata